Halki Etelä-Amerikan
Santiago de Chile | Valparaiso | Asuncion | Montevideo | Colonia del Sacramento | Buenos Aires
Retket
Lisämaksulliset retket Buenos Airesissa
Estancia Santa Susana – retki maaseudulle, kokopäivä
130 € / hlö, sis. lounaan
Tällä retkellä pääsemme kokemaan maaseudun tunnelmaa ja opimme millaista elämä perinteisesti on pampalla. Aamulla lähtö Buenos Airesista ja noin 1 ½ tunnin ajomatka kohti Estancia Santa Susana -maatilaa. Pääsemme ihastelemaan gauchojen taidonnäytteitä hevosen selässä. Koemme folklore tanssi- ja musiikkiesityksen ja nautimme perinteisen barbeque-lounaan, joka paikallisittain tunnetaan nimellä ’asado’. Päivän päätteeksi kuljetus takaisin Buenos Airesin hotellille. (Retkeä ei saatavilla maanantaisin.)
Rio Tigren jokisuisto, puolipäivä
60 € / hlö
Lähtö aamulla Puerto Maderon satamasta Buenos Airesista veneillen kohti Tigren deltaa. Matka veneellä kestää noin tunnin. Matkalla tutustutaan Tigren hienostoalueisiin, vieraillaan Mercado de Frutos -markkinoilla ja tutustutaan San Isidron historialliseen keskustaan. Paluu Buenos Airesiin iltapäivällä.
Tango-show – Esquina Carlos Gardel, puolipäivä (ilta)
95 € / hlö, sis. illallisen
Lähtö illalla hotellilta tangoravintolaan. Ennen mahtavaa tango-showta nautitaan illallinen viineineen. Show kestää n. 1,5 tuntia. Takaisin puoliltaöin. Hintaan sisältyy korkealuokkaisen shown lisäksi illallinen sekä kuljetus.
Argentine Dinner Experience, puolipäivä (ilta)
105 € / hlö (ei sis. kuljetuksia)
Argentiinalaisessa illassa tutustutaan argentiinalaisena olemisen perusteisiin ruoan kautta, mukavassa illanvietossa kansainvälisessä seurassa. Kyseessä ei ole ruoanlaittokurssi, vaikkakin saat viimeistellä oman empanadasi ja alfajoresi sekä uuttaa oman mate-juomasi. Mukana on taitava henkilökunta kokkeineen opastamassa sinua argentiinalaisen keittiön perinteisiin. Illan päätteeksi saat mukaan juuri nautittujen ruokien reseptit. Paikalle on saavuttava 19.30-19.45. Illallinen alkaa klo 20 ja päättyy n. klo 23.30. (Retki ei saatavilla sunnuntaisin.)
+ Wine & Cocktail experience
120 € / hlö (ei sis. kuljetuksia)
Sama ohjelma on tarjolla sisältäen viini- ja cocktail osuuden, jossa tutustutaan pintaa syvemmältä Argentiinan maailmankuuluihin viineihin ja viinipohjaisiin cocktaileihin. Juomien ohessa nautitaan tietenkin asiaan kuuluvat tapakset. Ilta alkaa klo 18.30. Saapuminen paikalle n. klo 18.30. (Retki ei saatavilla sunnuntaisin.)
Parrilla ruokakierros, puolipäivä (ilta)
90 € / hlö (ei sis. kuljetuksia)
Teemme kävelykierroksen San Telmon tai Palermon alueella pysähtyen 3 eri parilla-ravintolassa, eli ravintoloissa, joissa tarjoillaan argentiinalaisille niin tyypillistä grilliruokaa. Sisältää ruoan ja ruokajuomat.
(Retki ei saatavilla sunnuntaisin.)